Острів Бирючій

Приїхавши відпочити на Арабатську стрілку, обов’язково відвідайте острів Бирючій.

Це один з найбільш незвичайних островів Азовського моря. Якщо поглянути з висоти пташиного польоту – він нагадує великого кита, випірнув у морського берега.

Вчені до цих пір сперечаються про його походження. За однією версією острів був насипаний за наказом Петра Першого, щоб припинити шлях кораблям османів, за іншою – як і безліч островів, намитий штормовими хвилями. Численні знахідки дають право припускати, що в цій місцевості колись мешкали скіфи. Дуже схожий острів зображений на стародавніх скіфських монетах кінця 1 тисячоліття до нашої ери.

Чистий піщаний пляж, мілководні бухти і затоки, щедре багатство природи привертають до регіону туристів, які шукають спокою і тиші.

Дістатися до Бирючій можна катером з Генічеська, або на авто, через селище Кирилівка, із сусідньої Запорізької області.

Острів Бірючій – он являє собою вузьку смужку суші завдовжки 26 і шириною 5 км, яка відокремлює Утлюкський лиман від Азовського моря. Острів ставитися до Херсонської області, хоча і не пов’язаний з її материковою частиною. Він розташований в кінці Федотової коси або «Федотку», як ласкаво називають її місцеві жителі. До 1929 р Бирючий відокремлювався від коси невеликим протокою, тому і отримав статус острова. Але навіть сьогодні, під час осінніх штормів, косу заливає водою і півострів знову стає островом.

На початку 20-х років територія острова була звичайній приморській степом з бідною рослинністю і фауною. Але в 1933 році, указом Л. Кучми, було розпочато створення Азово-Сиваського національного природного парку.

Територія самого парку займає 33 тисячі гектарів. Сьогодні в Азово-Сиваському заповіднику налічують 250 видів тварин і 280 видів трав. На острові Бирючій ми можемо побачити граціозних оленів, гірських муфлонів і ніжних ланей. Все цих тварин завезли із заповідника «Асканія-Нова» для проведення експерименту акліматизації. Першими поселенцями острова стали олені, вони з’явилися тут ще в кінці двадцятих років минулого століття. Пізніше тут з’явилися лані і кулани, потім оселилися стрепети, дрохви і багато інших рідкісних видів тварин і птахів, велика частина яких занесена в Червону книгу України. Тут запросто можна зустріти лисицю і українського єнота, а в прибережних очеретах злякати диких качок, що звили собі гнізда. Вони не містяться в клітках і вольєрах, а вільно бродять по острову.

Через Бирючий пролітають зграї перелітних птахів. Тут вони зупиняються, набратися сил для продовження перельоту. Біля берегів і на лиманах собіраютсяЧерез Бирючий пролітають зграї перелітних птахів величезні зграї водоплавних птахів: казарок, куликів, чайок і безліч іншої живності.

На острові є джерела прісної води. Завдяки їй тут прижилися багато невластиві цим місцям рослини. Якщо на Федотової косі зелень зустрічається рідко, то на самому острові ви побачите розлогі дуби поруч з ніжними акаціями, маслиновими деревами і Шовковиця, тут дикі тюльпани чергуються з степової полином. Згодом насадження розрослися і перетворили острів в казковий зелений лабіринт.

Територія Бирючій – під охороною заповідна зона. До останнього часу потрапити сюди було практично неможливо – заповідник підпорядкований Держуправлінню. Але сьогодні дорога на острів відкрита для всіх мандрівників. Туристам, які приїхали на екскурсію, рекомендується пересуватися по заповіднику в супроводі єгеря. Екскурсії будуть вам коштувати в районі 40-50 гривень з людини. Звичайно-ж краще домовитися заздалегідь, але ніяких спеціальних дозволів заздалегідь отримувати не потрібно.

Екскурсія по заповіднику проводиться на машинах відвідувачів. Щоб потрапити на неї, вам потрібно приїхати до в’їзду в заповідник годині о 6 вечора. Вдень екскурсій не проводять, – тварини виходять з укриттів ближче до вечора. Поїздка триватиме години 1,5-2. Єгер сідає в першу машину і колоною ви рухаєтеся по території. По дорозі вам зустрінуться безліч ланей, диких ослів і коней, фазанів і зайців. Тварини вгодовані і нелякливі. Погладити їх вам навряд чи вдасться, але зробити пару вдалих фото на пам’ять – цілком. І дітлахи, і дорослі, будуть від екскурсій в повному захваті.

Крім природних пам’яток на острові знаходиться президентська дача, зведена ще за часів Хрущова. Вона побудована на найвищій точці острова «Верхової» біля красивого штучного лісу.

Береговий маяк – ще одна визначна пам’ятка острова – це берегової маяк з червоної цегли. Його звели на місці колишньої дерев’яної споруди, спорудженої для рибалок ще у вісімдесятих роках минулого століття.

Якщо захочете побути тут довше – можете зупинитися в одній з баз відпочинку або облаштуватися з наметом на одному з пляжів. На Федотової косі розташовано більше сотні баз – від найпростіших до підвищеної комфортності. Тут можна знайти житло на будь-який смак: від тихих сімейних готелів до молодіжних, що знаходяться біля нічних клубів. На території готелів є мангали і лавочки, є де посидіти ввечері в теплій компанії і погодувати комарів. У магазинах хороший вибір товарів, а місцевих кафе – смачна їжа і невисокі ціни.

Майже у кожної бази є свій вихід до моря. На березі повно місця, де можна спокійно повалятися на пісочку, що не наступаючи на сплячих сусідів, а море настільки чисте і тепле, що навряд чи ви бачили подібне ще десь.

Загалом, якщо ви шукаєте спокійний сімейний відпочинок – вам однозначно сюди.

Джерела: Кирилівка.Укр, Арабатка.UA.

Переглядів: 5 247