Острів Бірючій

Приїхавши відпочити на Арабатську стрілку, обов’язково відвідайте острів Бірючий.
Це один з найбільш незвичайних островів Азовського моря. Якщо поглянути з висоти пташиного польоту – він нагадує великого кита, випірнув у морського берега.
Вчені до цих пір сперечаються про його походження. За однією версією острів був насипаний за наказом Петра Першого, щоб припинити шлях кораблям османів, за іншою – як і безліч островів, намитий штормовими хвилями. Численні знахідки дають право припускати, що в цій місцевості колись мешкали скіфи. Дуже схожий острів зображений на стародавніх скіфських монетах кінця 1 тисячоліття до нашої ери.
Чистий піщаний пляж, мілководні бухти і затоки, щедре багатство природи привертають до регіону туристів, які шукають спокою і тиші.
Дістатися до Бірючий можна катером з Генічеська, або на авто, через селище Кирилівка, із сусідньої Запорізької області.

Острів БірючійОн являє собою вузьку смужку суші завдовжки 26 і шириною 5 км, яка відокремлює Утлюкський лиман від Азовського моря. Острів ставитися до Херсонської області, хоча і не пов’язаний з її материковою частиною. Він розташований в кінці Федотової коси або «Федотку», як ласкаво називають її місцеві жителі. До 1929 р Бирючий відокремлювався від коси невеликим протокою, тому і отримав статус острова. Але навіть сьогодні, під час осінніх штормів, косу заливає водою і півострів знову стає островом.
На початку 20-х років територія острова була звичайній приморській степом з бідною рослинністю і фауною. Але в 1933 році, указом Л. Кучми, було розпочато створення Азово-Сиваського національного природного парку.
Територія самого парку займає 33 тисячі гектарів. Сьогодні в Азово-Сиваському заповіднику налічують 250 видів тварин і 280 видів трав. На острові Бірючий ми можемо побачити граціозних оленів, гірських муфлонів і ніжних ланей. Все цих тварин завезли із заповідника «Асканія-Нова» для проведення експерименту акліматизації. Першими поселенцями острова стали олені, вони з’явилися тут ще в кінці двадцятих років минулого століття. Пізніше тут з’явилися лані і кулани, потім оселилися стрепети, дрохви і багато інших рідкісних видів тварин і птахів, велика частина яких занесена в Червону книгу України. Тут запросто можна зустріти лисицю і українського єнота, а в прибережних очеретах злякати диких качок, що звили собі гнізда. Вони не містяться в клітках і вольєрах, а вільно бродять по острову.
Через Бирючий пролітають зграї перелітних птахів. Тут вони зупиняються, набратися сил для продовження перельоту. Біля берегів і на лиманах собіраютсяЧерез Бирючий пролітають зграї перелітних птахів величезні зграї водоплавних птахів: казарок, куликів, чайок і безліч іншої живності.
На острові є джерела прісної води. Завдяки їй тут прижилися багато невластиві цим місцям рослини. Якщо на Федотової косі зелень зустрічається рідко, то на самому острові ви побачите розлогі дуби поруч з ніжними акаціями, маслиновими деревами і Шовковиця, тут дикі тюльпани чергуються з степової полином. Згодом насадження розрослися і перетворили острів в казковий зелений лабіринт.

Територія Бірючий – під охороною заповідна зона. До останнього часу потрапити сюди було практично неможливо – заповідник підпорядкований Держуправлінню. Але сьогодні дорога на острів відкрита для всіх мандрівників. Туристам, які приїхали на екскурсію, рекомендується пересуватися по заповіднику в супроводі єгеря. Екскурсії будуть вам коштувати в районі 40-50 гривень з людини. Звичайно-ж краще домовитися заздалегідь, але ніяких спеціальних дозволів заздалегідь отримувати не потрібно. Екскурсія по заповіднику проводиться на машинах відвідувачів. Щоб потрапити на неї, вам потрібно приїхати до в’їзду в заповідник годині о 6 вечора. Вдень екскурсій не проводять, – тварини виходять з укриттів ближче до вечора. Поїздка триватиме години 1,5-2. Єгер сідає в першу машину і колоною ви рухаєтеся по території. По дорозі вам зустрінуться безліч ланей, диких ослів і коней, фазанів і зайців. Тварини вгодовані і нелякливі. Погладити їх вам навряд чи вдасться, але зробити пару вдалих фото на пам’ять – цілком. І дітлахи, і дорослі, будуть від екскурсій в повному захваті.
Крім природних пам’яток на острові знаходиться президентська дача, зведена ще за часів Хрущова. Вона побудована на найвищій точці острова «Верхової» біля красивого штучного лісу.
Береговий маякЕщё одна визначна пам’ятка острова – це берегової маяк з червоної цегли. Його звели на місці колишньої дерев’яної споруди, спорудженої для рибалок ще у вісімдесятих роках минулого століття.
Якщо захочете побути тут довше – можете зупинитися в одній з баз відпочинку або облаштуватися з наметом на одному з пляжів. На Федотової косі розташовано більше сотні баз – від найпростіших до підвищеної комфортності. Тут можна знайти житло на будь-який смак: від тихих сімейних готелів до молодіжних, що знаходяться біля нічних клубів. На території готелів є мангали і лавочки, є де посидіти ввечері в теплій компанії і погодувати комарів. У магазинах хороший вибір товарів, а місцевих кафе – смачна їжа і невисокі ціни.
Майже у кожної бази є свій вихід до моря. На березі повно місця, де можна спокійно повалятися на пісочку, що не наступаючи на сплячих сусідів, а море настільки чисте і тепле, що навряд чи ви бачили подібне ще десь.
Загалом, якщо ви шукаєте спокійний сімейний відпочинок – вам однозначно сюди.

Джерело Арабат-Інвест

Переглядів: 3 093